FAQ

Kto pyta, nie błądzi!

Poniżej zbiór najczęściej zadawanych pytań. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi, której
szukasz, napisz do nas lub zadzwoń.

Wybierz kategorię tematyczną

Możesz to zrobić na trzy sposoby – osobiście, listownie, a w wybranych urzędach także elektronicznie przez profil zaufany.

Nie, zgłoszenie robót budowlanych jest darmowe. Opłatę należy wykonać jedynie w przypadku, gdy chcemy by zgłoszenie złożył w urzędzie w naszym imieniu pełnomocnik. Opłata wynosi wtedy 17 zł.

Nie potrzebujesz żadnych dokumentów oprócz projektu, który możesz pobrać z naszej strony. Dodatkowo do wykonania szkicu zagospodarowania potrzebna będzie mapa. Większość urzędów wymaga, aby był wykonany na mapie zasadniczej. Projekt zawiera wszystkie potrzebne rysunki, opis budynku, wnioski oraz szczegółową instrukcję wypełnienia wraz z informacją jak uzyskać mapę i jak wrysować na niej budynek.

Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót budowlanych. W ciągu 21 dni od zgłoszenia budowy urząd może wnieść sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi i po 21 dniach nie dostaniesz żadnego powiadomienia, to znaczy, że urząd przyjął zgłoszenie tzw. milczącym załatwieniem sprawy i możemy budować Hytę.
Jeśli chcesz się upewnić co do decyzji, po upływie terminu możesz zadzwonić do urzędu i dowiedzieć się, czy przyjął on Twoje zgłoszenie.

Tak, jeśli zgłoszenie będzie miało jakieś braki, urząd poinformuje Cię co trzeba uzupełnić.
Jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin 21 dni, po których możesz rozpocząć budowę liczy się od daty tego uzupełnienia.

W celu zgłoszenia bodowy projektu Hyta nie potrzebujesz podpisu architekta. Pomimo to Domki Hyta zostały zaprojektowane przez profesjonalnych architektów.

Nie, pobranie darmowego projektu nie jest wiążące, chcemy żebyś miał pewność przed zamówieniem domu na zgłoszenie, że na pewno możemy go wybudować. Po zakończeniu zgłoszenia możesz skonfigurować swój dom i podpisać umowę.

Hytę można postawić na działce o powierzchni minimum 500 m2. Działka nie musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie jest wymagane również uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli teren, na którym chcesz budować jest objęty MPZP, należy sprawdzić czy pozwala on na stawianie na wybranej działce budynków rekreacji indywidualnej oraz jakie są inne wymagania np. wysokość zabudowy czy kształt dachu, a następnie dobrać odpowiednią hytę. Z praktycznego punktu działka musi posiadać dogodny dojazd, tzn. ciężarówka z materiałami oraz konstrukcją musi być w stanie na nią dojechać.

Należy wówczas sprawdzić czy MPZP pozwalana na stawianie na działce budynku rekreacji indywidualnej oraz czy zostały określone cechy jakie powinny spełniać budynki na danej działce tj. wysokość, kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia dachu. Składając wniosek w urzędzie miasta lub gminy można uzyskać również wypis i wyrys z MPZP, który będzie posiadać jedynie informacje, które dotyczą interesującej nas działki. Istnieje również możliwość zgłoszenia hyty jako budynku gospodarczego na działce o innym przeznaczeniu np. pod budownictwo jednorodzinne, w tym celu skontaktuj się z nami.

Plany miejscowe można pobrać na stronach internetowych urzędów miasta lub gminy, systemach informacji przestrzennej danej gminy oraz w dziennikach wojewódzkich, również dostępnych w Internecie. Składając wniosek w urzędzie miasta lub gminy można uzyskać również wypis i wyrys z MPZP, który będzie posiadać jedynie informacje, które dotyczą interesującej nas działki.

Może się tak zdarzyć, że mimo wszystko urząd będzie wymagał warunków zabudowy. Na podstawie projektu pobranego z naszej strony można bez większego problemu wypełnić wniosek o Ustalenie Warunków Zabudowy. Do złożenia wniosku nie jest potrzebny podpis architekta. Należy mieć na uwadze, że Warunki Zabudowy są ustalane na podstawie budynków na działkach sąsiednich, dlatego w takim wypadku dobrze wybrać Hytę, która ma cechy sąsiadujących budynków, takie jak rodzaj i kąt nachylenia dachu itp.

Budynek można postawić na działce rolnej, gdzie grunty zaliczono do gleb pochodzenia mineralnego klas IV-VI. W takim wypadku nie jest wymagana decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej. Klasę gleb można sprawdzić na stronie Geoportalu krajowego www.geoportal.gov.pl. Dla innych gleb uzyskanie takiej decyzji jest konieczne, chyba że jesteś rolnikiem i budujesz hytę na potrzeby działalności rolniczej, wtedy możesz wybudować dom na terenie każdej działki rolnej bez konieczności jej odrolnienia.

Według przepisów budynki rekreacji indywidualnej mogą stanąć na działce niezaopatrzonej w media. Oczywiście dla wygody użytkowania dobrze gdyby była zaopatrzona w prąd i wodę lecz w dzisiejszych czasach nie są to problemy nie do przejścia. Można temu zaradzić wykorzystując alternatywne źródła energii jak fotowoltaikę, wykopując studnię czy instalując zbiornik na wodę z systemem filtrów oraz stosując małą, ekologiczną oczyszczalnie ścieków. Niebawem takie opcje dodatkowe pojawią się w naszej ofercie.

Nie możesz. Należy przestrzegać pewnych zasad przy usytuowaniu budynku na działce. Wynikają one z zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Szczegółowe informacje na temat lokalizowania domku Hyta na działce znajdziesz w naszej Instrukcji Jak dokonać zgłoszenia budowy dostępnej wraz z darmowym projektem zgłoszenia.

Domki Hyta zostały zaprojektowane tak by móc posadowić je na fundamentach punktowych, dzięki temu zawsze istnieje możliwość inspekcji podłączonych instalacji czy łatwe podpięcie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że szambo i przydomowa oczyszczalnia wymagają zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektonicznej.

Przebieg sieci w okolicy można sprawdzić na stronie Geoportalu krajowego www.geoportal.gov.pl. Należy odnaleźć tam interesującą nas działkę i włączyć warstwę „Uzbrojenie terenu”. W celu uzyskania informacji o możliwości podłączenia do sieci należy skontaktować się z lokalnym dostawcą.

Konstrukcja może być postawiona, gdy są wykonane fundamenty, a uprzednio projekt został zgłoszony i nie było sprzeciwu. Dokładne terminy są ustalane przy kupnie domu.

Domki są przystosowane do postawienia na najprostszych fundamentach punktowych. Fundamenty musisz wykonać we własnym zakresie. Jeśli warunki gruntowe są dobre to można skorzystać z przygotowanego przez nas przewodnika. Możesz zlecić to lokalnej firmie, spytaj nas czy możemy kogoś polecić w Twojej okolicy. Przed przystąpieniem do wykonywania fundamentów zalecamy jednak zbadanie gruntu, na którym ma stanąć budynek.

Taki rodzaj fundamentów jest niedrogi, praktyczny i nadaje się do samodzielnego wykonania. Posiłkując się naszym przewodnikiem zdołasz wykonać je własnymi rękami. Taki fundament pozwala na odpowiednią wentylacją podłogi oraz łatwą inspekcję tego co dzieje się pod nią.

Najwcześniej 21 dni od zgłoszenia bodowy domku Hyta, jeśli w tym czasie nie pojawił się sprzeciw ze strony właściwego organu. Tak zwane milczące załatwienie sprawy. Rozmieszczenie fundamentów musi być zgodne z lokalizacją budynku ze zgłoszenia oraz punktami podparcia z naszych wytycznych.

Montaż konstrukcji przez naszych specjalistów trwa 2-3 dni, a kolejny dzień potrzebujemy na montaż okien i drzwi wejściowych. Dokładne terminy są ustalane przy kupnie domu.

Przy budowie budynku na zgłoszenie nie jest wymagane geodezyjne wytyczenie w terenie.

W przypadku budowy na zgłoszenie nie trzeba prowadzić dziennika budowy i zatrudniać kierownika budowy.

Absolutnie nie. Z postawieniem konstrukcji wymagającym wykwalifikowanych pracowników poradzą sobie nasi wykonawcy. Z resztą poradzisz sobie sam! Odrobina determinacji i chęci posiadania własnoręcznie wykończonego domu sprawią, że przy pomocy opracowanej przez nas instrukcji poradzisz sobie ze wszelkimi zawiłościami wykończenia domu. Oczywiście zawsze należy pamiętać o przepisach BHP.

Cena projektu zawiera postawienie konstrukcji drewnianej wraz z poszyciem z płyt MFP, pokrycie dachu folią wstępnego krycia, montaż okien i drzwi zewnętrznych oraz dostarczenie wszystkich materiałów do samodzielnego wykończenia domu takich jak np. ocieplenie, materiały elewacyjne, pokrycie dachu, przewody instalacyjne, kable elektryczne itp. wraz z materiałami montażowymi. Jedyne co będziesz musiał zrobić niezależnie to kupić materiały na wykończenie łazienki oraz zaopatrzyć budynek w niezbędne urządzenia i meble.

Nie, ponieważ projekty są chronione prawem autorskim, a wraz z darmowym projektem udostępniamy licencję jedynie w celu zgłoszenia zamiaru budowy.

Nie, transport wyceniany jest zawsze indywidualnie w zależności od lokalizacji biorąc pod uwagę również możliwości dojazdu do działek w trudno dostępnych lokalizacjach, które mogą wymagać niestandardowych środków transportu.

Podane ceny są cenami netto, ponieważ podatek będzie różny w zależności czy zakup jest dokonany przez osobę prywatną czy przez firmę. Ostateczne ceny wyślemy po otrzymaniu konfiguracji Hyty.

Zgodnie z prawem budowlanym przydomowy taras o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga ani zgłoszenia ani projektu budowlanego. Taras możesz zamówić u nas na stronie dodatkowo (Budynek Hegre ma taras wliczony w cenę)

Tak, do montażu nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Instalacja wodna została zaprojektowana w specjalnym systemie szybkiego montażu, który idealnie sprawdza się w budownictwie szkieletowym. Jest to bardzo bezpieczny i wytrzymały system. Nasza szczegółowa instrukcja pozwoli Ci poprawnie wykonać całą instalację sanitarną bez pomocy fachowców.

Technologia szkieletowa jest tzw. technologią lekką, której przegrody składają się z większości z termoizolacji. Przegroda taka skutecznie chroni przed mrozem oraz upałem. Dzięki niskiej akumulacyjności cieplnej, ściana się nie nagrzewa ani nie wychładza jak robi to ściana w technologii murowanej, przez co można szybciej podnieść temperaturę wnętrza.

Tak, nasze domki Hyta są wyposażone w wentylację, kanalizację, instalację wodną oraz elektryczną. O przyłączenie budynku do sieci zewnętrznych musisz zadbać sam.

Ściany, podłoga i dach w domkach Hyta spełniają warunki stawiane budynkom jednorodzinnym w zakresie izolacyjności termicznej od roku 2021, co pozwala komfortowo spędzać w nich czas nawet zimą.

Wszystkie domy są przystosowane do montażu różnego rodzaju ogrzewania. Hyta może być ogrzewana kozą lub grzejnikami elektrycznymi, woda może być podgrzewana elektrycznie lub za pomocą pompy ciepła. Prąd do zasilania urządzeń może pochodzić z sieci lub z ogniw fotowoltaicznych. Urządzenia należy dokupić osobno.

W projektach Hyta zostało przewidziane gniazdko w celu podłączenie kurtyny powietrznej. Można także zastosować inne rozwiązanie nieutrudniające ruchu, chroniące przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza. Urządzenia należy dokupić osobno.

Ponieważ konstrukcję takiego domku jesteśmy w stanie postawić w jeden dzień na placu budowy, a mimo to jest niezwykle trwała. Wykorzystujemy naturalny odnawialny surowiec pochodzący z certyfikowanych, skandynawskich upraw. Zainspirowani naszymi północnymi i zachodnimi sąsiadami, pragniemy promować konstrukcje drewniane w Polsce, które zyskują coraz większą popularność.

Nie, ponieważ dom jest wykonywany na indywidualne zamówienie zgodnie z wybraną konfiguracją.

Wszystkie domy są w nowoczesnej technologii skandynawskiej rozwijanej od przeszło 100 lat w budownictwie mieszkaniowym. Ocieplane są wyłącznie wełną mineralną. Dokładne warstwy znajdziesz w karcie technicznej domu.

Nie, budynki występują tylko w jednym wariancie ze względu na optymalizację produkcji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie w tak krótkim czasie. Dokładny układ budynku przedstawiony jest na rzucie na stronie produktu oraz w karcie technicznej.

Cały czas ulepszamy nasze domy i staramy się na bieżąco aktualizować wszystkie materiały dostępne na stronie. Może się okazać że nie wszystko uda się nam od razu poprawić. Pamiętaj, że rzut budynku dostępny na stronie produktu oraz karty techniczne są zawsze aktualne, a wizualizacje mają charakter tylko poglądowy.

Wybierz swój dom bez pozwolenia na budowę

Letniskowy dom legenda
bez pozwolenia na budowę

Svelge

Hyta, która do złudzenia przypomina legendarny domek letniskowy typu Brda, a jednak przy bliższym poznaniu odkryje przed Tobą wiele więcej.

Minimalistyczny dom kostka
bez pozwolenia na budowę

Stork

Sześcienna bryła oferująca najwięcej przestrzeni wewnętrznej. Dla miłośników modernizmu i prostych form.

Nowoczesny dom parterowy
bez pozwolenia na budowę

Hegre

Przytulny parterowy dom z zabudowanym tarasem wciąż jednak otwartym na naturę. Rozgość się i poszerz swoje horyzonty.

POROZMAWIAJMY O TWOICH PLANACH

Pozostańmy w kontakcie

Masz pytania odnośnie naszych projektów lub trybu pracy? Nie możesz się zdecydować? Zadzwoń albo napisz do nas maila! Odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepszą opcję.

Siedziba

KIK Architekci sp. z o.o.
ul. Pomorska 55/8
50-217 Wrocław

Tel: +48 785 035 035

© Copyright 2020 HYTA.PL
Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy.

Skandynawskie domy bez pozwolenia - Hyta by KIK Architekci