fbpx





Hyta – polski dom na zgłoszenie, a norweskie hytte.

Hyta – polski odpowiednik słowa hytte, hyt, chata, dacza.

Trend posiadania własnej hyty jest mocno zakorzeniony w kulturze norweskiej. Pojawił się wraz z drugą fazą rewolucji przemysłowej, czyli na początku XX w. Pasterskie i rybackie chaty, coraz mniej potrzebne, zaczęły zmieniać swoje przeznaczenie. Z biegiem czasu zaczęto wykorzystywać domki w górach czy nad morzem w celach rekreacyjnych, turystycznych i mieszkalnych. Aktualnie prawie każda rodzina w Norwegii posiada drugi dom, którego posiadanie w tym Państwie jest rzeczą naturalną. W Polsce podobnie jak w Skandynawii, hyty z małych drewnianych domów rekreacyjnych czy pasterskich daczy, ewoluowały do modernistycznych domów modułowych z dużymi przeszkleniami. Na tworzący się w Polsce nowy trend budowania małych, drewnianych domów ma wpływ kilka czynników.

Nowelizacja polskiego prawa budowlanego

Głównym czynnikiem mającym wpływ na tworzenie się trendu jest liberalizacja Polskiego Prawa budowlanego po nowelizacji w 2015 roku, która dopuszcza budowę parterowych budynków rekreacji indywidualnej do 35 m2 powierzchni zabudowy – na zgłoszenie. Wprowadzając dodatkową antresolę budynek może osiągnąć powierzchnię wewnętrzną ponad 50 m2. Dzięki tej zmianie możemy uniknąć czasochłonnego i skomplikowanego procesu pozwolenia na budowę i cieszyć się swoją hytą dużo szybciej. Nie tylko zaoszczędzamy swój czas, ale również pieniądze. Zgłoszenie nie wymaga projektu budowlanego, podpisu architekta czy kierownika budowy.
W maju tego roku polski rząd zapowiedział „Nowy ład”, w ramach którego zmienią się formalności budowy, tym razem, budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 70 m2 powierzchni zabudowy. Od przyszłej nowelizacji będzie można wybudować domy na zgłoszenie do 70 m2 powierzchni zabudowy. Do tej pory nie podano do wiadomości publicznej szczegółów. Możliwe, że powierzchnia użytkowa będzie mogła być nieco większa, analogicznie jak przy domach na zgłoszenie do 35 m2 (rekreacyjnych). Pracujemy już nad projektami jednorodzinnych domów bez pozwolenia na budowę do 70 m2 powierzchni zabudowy.
Domy jednorodzinne do 70 m2, zgodnie z zapowiedzią rządu, będzie można postawić na działkach „budowlanych” (przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, zgodnie z WZ lub MPZP). Budynki rekreacyjne natomiast można stawiać nawet na działce rolnej, o powierzchni min. 500 m2 na każdy taki budynek.
Jak widać, jeden i drugi typ domu, oraz przepisy dotyczące ich budowy na zgłoszenie ma swoje plusy i minusy, dlatego w przyszłości w ofercie www.hyta.pl znajdziecie zarówno domy rekreacyjne do 35m2 na zgłoszenie, jak i domy jednorodzinne do 70 m2 powierzchni zabudowy.

Polacy podczas pandemii




Polacy podczas sytuacji pandemicznej w kraju zapragnęli mieszkania w naturze, z dala od zgiełku miasta. Narodowy lock down był nie tylko czasem izolacji, ale również refleksji. Każdy z nas snuł plany o przyszłości i zastanawiał się nad poprawą jakości życia. Poczucie wolności, które zapewnia dom na zgłoszenie, wśród lasów, gór czy nad jeziorem, sprawia, że możemy w pełni wypocząć i delektować się chwilą. Dodatkowo wprowadzenie możliwości pracy zdalnej przez większość firm przekonuje mieszkańców dużych miast do wyprowadzki poza jego obręb. Polacy zaczęli podejmować zdecydowane kroki w stronę zakupu domu, który będzie dla nich ostoją w trudnych chwilach.



Gdy pokochasz miejsce,  które nazwiesz domem, staje się ono czymś więcej niż czterema ścianami, w których zamknięta jest twoja historia, ale i marzenia na przyszłość


Katarzyna Michalak 

Popularyzacja budowy konstrukcji szkieletowych



Wraz z nowelizacją polskiego Prawa budowlanego, rozwija i popularyzuje się budowa drewnianych konstrukcji szkieletowych. Głównym tego czynnikiem jest możliwość prefabrykacji, co ma wpływ nie tylko na szybkość budowy domu na zgłoszenie, ale również na jego jakość. Dzięki temu firmy oferujące domy modułowe są w stanie zaoferować krótki termin realizacji oraz wysoką dokładność wykonania. Polski rynek budownictwa jednorodzinnego, dzięki nowym rozwiązaniom, zautomatyzowaniu budowy i ekologicznym, odnawialnym materiałom budowlanym, ma szanse dorównać nawet zaawansowanym technologiom budownictwa biurowego, tylko w swój własny, naturalny sposób. Hyty sprzyjają środowisku wykorzystując drewno C-24 pochodzące z certyfikowanych, ekologicznych upraw.

Wybierz hytę



Z biegiem czasu hyta stała się nie tylko domkiem rekreacyjnym, letniskowym, ale również przyjemnym miejscem do użytkowania w każdym sezonie. Możemy zauważyć, że na polskim rynku firmy oferują docieplenie domu z możliwością montażu różnego rodzaju ogrzewania.
Praca i codzienny tryb życia w mieście bywają wyczerpujące. Wiele osób przestaje pędzić i znajduje spokój w zaciszu własnej hyty, zwiększając efektywność swojego wypoczynku. Inni wiążą się z nią na całe życie, zmieniając swoją definicję domu. Budynki do 35 m2 stają się idealnym rozwiązaniem również dla inwestorów, którzy je wynajmując otrzymują przyzwoitą stopę zwrotu. Za niewielką cenę  możemy kupić inwestycję na całe życie.

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”
Posiadanie drugiego domu to coraz bardziej popularny nurt. To właśnie we własnym domu czujemy się komfortowo i bezpiecznie, gdzie nikt nas nie widzi, nie ocenia ani nie pospiesza, gdzie jesteśmy tylko my i nasza ulubiona przestrzeń.
Pamiętajmy, że to otoczenie kształtuje nasz charakter i wpływa na ogólne samopoczucie. Człowiek do swojego życia potrzebuje dużo naturalnego światła natury oraz obcowania z przyrodą. Im szersze mamy pole widzenia, tym bardziej może to zaowocować w naszym późniejszym życiu i podejmowanych decyzjach.
Zatem zadbaj o własne otoczenie i zdecyduj się na HYTĘ !
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i zapraszamy do wspólnej przygody budowy domu na zgłoszenie.    



POROZMAWIAJMY O TWOICH PLANACH

Pozostańmy w kontakcie

Masz pytania odnośnie naszych projektów lub trybu pracy? Nie możesz się zdecydować? Zadzwoń albo napisz do nas maila! Odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepszą opcję.

Siedziba

Hyta sp. z o.o.
ul. Pomorska 55/8
50-217 Wrocław

Tel: +48 785 035 035

© Copyright 2024 HYTA.PL
Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy.

Skandynawskie domy bez pozwolenia - Hyta by KIK Architekci
English version | This site includes IP2Location data from https://lite.ip2location.com.