fbpx










HYTA INSPIRUJE

Jak uprawiać ekologiczny ogródek obok własnej Hyty?


Pamiętasz z dzieciństwa smak świeżo zerwanych truskawek z ogródka babci? Herbatę z liści mięty? Twaróg z ostrym szczypiorkiem? Pomidory, wciąż ciepłe od słonecznych promieni i niesamowicie słodkie? Po zjedzeniu takich przysmaków na Twojej skórze nie pojawiała się żadna wysypka. To było naprawdę samo zdrowie.

Te wszystkie smaki mogą gościć na Twoim talerzu codziennie, gdy zamieszkasz już w swojej Hycie. Poznaj cztery zasady uprawy ekologicznego ogródka i wykorzystaj je w praktyce.











Dbaj o to, by gleba mogła wypoczywać

Przed sadzeniem wzrusz glebę. Nie chodzi bynajmniej o czytanie jej poezji lub śpiewanie lirycznych piosenek. Za wzruszanie gleby zabierasz się z łopatą w ręku. Prócz tego zadbaj o staranne rozplanowanie nasadzeń. Zrób przy tym rozpiskę na kilka lat do przodu. 

Rośliny możesz z góry podzielić na bardziej i mniej wymagające jeśli chodzi o samą glebę. Później sadzisz je naprzemiennie. W jednym roku w danej sekcji ogródka sadzisz jeden typ roślin, a w kolejnym drugi. W ten sposób gleba zdąży się zregenerować i będzie można z niej korzystać w nieskończoność.

Wykorzystuj tylko organiczne nawozy

W prawdziwie ekologicznym ogródku nie stosujesz żadnej chemii. W sklepach ogrodniczych bez problemu kupisz nawozy mineralne. Przy ich stosowaniu trzeba jednak zachować umiar. W przeciwnym razie może dojść do zasolenia podłoża i poparzenia roślin.

Najprostszym ekologicznym sposobem nawożenia gleby jest zbieranie własnego kompostu. Dzięki temu za nawóz nie zapłacisz ani grosza. Dobrym rozwiązaniem są też tak zwane nawozy zielone, które pozyskują azot z powietrza. Możesz też stosować tradycyjny obornik, jeśli masz do niego dostęp.



Szukaj naturalnych sposobów na szkodniki


W tej kwestii sklepy ogrodnicze również mają szeroką ofertę. Jednak świetnym środkiem odstraszającym szkodniki są też niektóre rośliny. Możesz z nich przyrządzić własny środek ochronny.

Jakich roślin użyć w tym celu? To zależy od szkodników, z którymi chcesz walczyć. Mrówki, mszyce, przędziorki i komary świetnie odstrasza cebula. Podobne działanie wykazuje czosnek, który działa też na nornice. Pryskając rośliny warzywne wyciągiem z pokrzywy, zmniejszysz ryzyko ich zachorowania przez choroby grzybowe. 
Do roślin, które mogą posłużyć do ochrony ogródka, należą także skrzyp i wrotycz.

Zbieraj deszczówkę do podlewania roślin


Podlewanie ogródka to zwykle poważna pozycja w budżecie każdego domu jednorodzinnego. Tymczasem instalując system do odzyskiwania deszczówki, oszczędzasz nie tylko wydatki na wodę. 

Woda deszczowa jest bardzo miękka. Co oznacza, że świetnie nada się do prania. Stosując deszczówkę, możesz zredukować liczbę środków do prania nawet o połowę. Do tego Twoje ubrania będą się wolniej niszczyć. A jak deszczówka wpływa na rośliny? To dla nich najzdrowsza woda z możliwych. 

Jak widzisz, ekologiczny ogródek jest nie tylko zdrowy, ale też tani w utrzymaniu. A przyjemności z jedzenia wyhodowanych przy własnym domu owoców i warzyw nie sposób przecenić.




POROZMAWIAJMY O TWOICH PLANACH

Pozostańmy w kontakcie

Masz pytania odnośnie naszych projektów lub trybu pracy? Nie możesz się zdecydować? Zadzwoń albo napisz do nas maila! Odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepszą opcję.

Siedziba

Hyta sp. z o.o.
ul. Pomorska 55/8
50-217 Wrocław

Tel: +48 785 035 035

© Copyright 2024 HYTA.PL
Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy.

Skandynawskie domy bez pozwolenia - Hyta by KIK Architekci
English version | This site includes IP2Location data from https://lite.ip2location.com.