fbpx


HYTA INSPIRUJE

Domy Hyta do 70 m2 bez pozwolenia

Od początku istnienia marki Hyta naszym celem jest upraszczanie życia naszych klientów. Chcemy, by każdy mógł spełnić marzenie o własnym domu bez pozwolenia na budowę. Pragniemy, by nie wiązało się to z niepotrzebnymi nerwami. Mówimy, jak postawić na tej drodze każdy kolejny krok. Pokazujemy to w naszych instrukcjach, co pozwala obniżyć koszty budowy.Czy Polski Ład zachwiał naszą marką? Bynajmniej. Nasze projekty budowlane w pełni pasują do obecnych założeń prawa budowlanego. Co ważne, kilka rzeczy zmieniło się na plus. Czy zgłoszenie domu rekreacji indywidualnej do 70 m2 bez pozwolenia na budowę się opłaca? Zobacz!

Budowa domu rekreacji indywidualnej bez pozwolenia na budowę? Teraz może być większy.

Do 2021 roku na zgłoszenie budowy można było postawić jedynie budynek do 35 m2, garaż, budynek gospodarczy czy budynek rekreacji indywidualnej nawet na działce rolnej bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy warunków zabudowy. Oznaczało to, że w najlepszym razie mógł mieć dwie małe sypialnie i podstawową przestrzeń do życia.
 
Obecnie prawo zezwala na stawianie w ten sposób budynków rekreacji indywidualnej do 70 m2 powierzchni zabudowy, co po wprowadzeniu antresoli może dać nawet 100 m2 powierzchni wewnętrznej. Jest to analogiczna procedura jak dla budynków do 35 m2 zabudowy, jedynie wymaga dodatkowo warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dopuszczeniem zabudowy rekreacyjnej lub letniskowej. Wszystkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia takiego budynku otrzymasz po wypełnieniu naszego formularza „zamów darmowy projekt”, który znajduje się an stronie każdego budynku.

Została też wprowadzona trochę bardziej skomplikowana procedura budowy budynku jednorodzinnego mieszkalnego do 70 m2 w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Do niej wymagany jest już pełen projekt budowlany, którego elementy nasza firma dostarczy Twojemu lokalnemu architektowi i pomoże w jej przejściu.

Powierzchnia 70 metrów kwadratowych. Do ilu metrów dom bez pozwolenia?

Wcześniejsze przepisy zakładały, że powierzchnia zabudowy domu na zgłoszenie nie mogła przekraczać 35 m2. Powiązane z ideą minimalizmu Hyty były z nimi oczywiście zgodne. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy zwiększyła się obecnie do 70 m2. To oznacza, że nadal możesz postawić na swojej działce jeden z naszych domów bez najmniejszych obaw o konflikt z prawem.Gdy pokochasz miejsce,  które nazwiesz domem, staje się ono czymś więcej niż czterema ścianami, w których zamknięta jest twoja historia, ale i marzenia na przyszłość” Katarzyna Michalak

Jednorodzinny dom do 70 m² nie musi już być parterowy.

W większości domów rekreacji indywidualnej typu Hyta zaplanowaliśmy wygodną antresolę. W ten sposób zwiększyliśmy funkcjonalność budynków, nie naginając prawa. Antresola nie jest bowiem traktowana jako osobna kondygnacja.

Budynki jednorodzinne mogą mieć już pełne poddasze. Obecnie jako inwestor możesz zabudować antresolę, tworząc pełnoprawne zamknięte pokoje. Upewnij się jedynie, że będzie to zgodne z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeśli MPZP dla Twojej działki nie istnieje, przed budową domu na zgłoszenie trzeba będzie wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Przed 2022 rokiem ich wydanie mogło się czasem rozciągać na kilka miesięcy. Obecnie organy administracji architektoniczno-budowlanej mają na ich wydanie przy zgłoszeniu budowy zaledwie 21 dni. Obszar oddziaływania obiektu musi się mieścić w całości na Twojej działce. Prawo również nakazuje, by były tu obiekty wolnostojące.

Dlaczego warto zbudować dom na zgłoszenie do 70 m2 teraz?

Zgłaszając budowę domu, składasz w urzędzie jego projekt. Jeśli nie planujesz zatrudniać kierownika budowy, trzeba będzie podpisać oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie robotami budowlanymi. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, można odnieść wrażenie, że obecnie wybudowanie domu jest jeszcze łatwiejsze niż wcześniej. Istnieje jednak jeden powód, dla którego warto przestać odwlekać realizację zamiarów o budowie domu.
 

Powodem tym są rosnące ceny materiałów i gruntów. Stawianie własnego domu zawsze jest pewnym wyzwaniem. Jednak im więcej lat mija, tym jest to trudniejsze i droższe. Dlatego nie warto czekać z tym w nieskończoność.POROZMAWIAJMY O TWOIM DOMU MODUŁOWYM

Pozostańmy w kontakcie

Masz pytania odnośnie naszych projektów lub trybu pracy? Nie możesz się zdecydować? Zadzwoń albo napisz do nas maila! Odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepszą opcję.

Siedziba

Hyta sp. z o.o.
ul. Pomorska 55/8
50-217 Wrocław

Tel: +48 785 035 035

© Copyright 2024 HYTA.PL
Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy.

Hyta
English version | This site includes IP2Location data from https://lite.ip2location.com.